Doties uz saturs

Alumīnija sāļi

Alumīnija sāļi jau vairāk nekā pusgadsimtu ir izmantoti kā aktīvā sastāvdaļa antiperspirantos, lai kontrolētu svīšanu un ar to saistīto ķermeņa aromātu. Patiesībā tradicionālā alumīnija izmantošana nepatīkamā ķermeņa aromāta apkarošanai ir aizsākusies pirms simtiem gadu tādos reģionos kā Eiropa, Meksika, Taizeme un Āzija. Mūsdienās alumīnija sāļi palīdz miljoniem cilvēku visā pasaulē justies un smaržot svaigi, kā arī sajusties pārliecinātākiem par sevi.

A person using a deodorant

Antiperspiranti, kas satur alumīnija sāļus, ir efektīvi, plaši novērtēti un droši regulārai lietošanai. Šo uzskatu atbalsta arī Unilever zinātnieki, kas atbild par drošību, kā arī vairāki vēža eksperti, labdarības organizācijas veselības jomā un veselības aizsardzības iestādes.

Atbildes uz jūsu jautājumiem:

Kas ir alumīnija sāļi?

Alumīnija sāļi tiek iegūti no alumīnija – izplatīta Zemes elementa. Alumīnijs dabiski sastopams augsnē un ūdenī, kā arī daudzos pārtikas produktos.

Kāpēc alumīnija sāļus izmanto antiperspirantos?

Alumīnija sāļi ir antiperspiranta aktīvā sastāvdaļa, ar kuras palīdzību iespējams kontrolēt svīšanu un ar to saistīto nepatīkamo ķermeņa aromātu. Uzklājot antiperspirantu, tā sāļi izšķīst padušu sviedros vai mitrumā. Izšķīdusī viela veido gēlu, kas īslaicīgi aizsprosto sviedru dziedzerus, tādējādi samazinot sviedru daudzumu, kas var izkļūt uz ādas virsmas. Alumīnija sāļi ir arī dabiski pretmikrobu līdzekļi, tāpēc tie kontrolē baktēriju daudzumu uz ādas, samazinot nepatīkamo ķermeņa aromātu.

Kāda ir atšķirība starp antiperspirantu un dezodorantu?


Antiperspiranti darbojas divos veidos: novēršot sviedru izkļūšanu uz ādas virsmas un kontrolējot baktēriju daudzumu, kas rada nepatīkamo ķermeņa aromātu. Dezodoranti neietekmē sviedru daudzumu, tie vienkārši neitralizē nepatīkamo ķermeņa aromātu.

Vai alumīnija sāļi ir droši?

Antiperspiranti tiek lietoti jau vairāk nekā pusgadsimtu, un tie ir efektīvi, plaši novērtēti un droši regulārai lietošanai. Drošība ir Unilever prioritāte, un visi mūsu produkti tiek rūpīgi novērtēti pirms to laišanas tirgū. Mēs arī sekojam līdzi visiem jaunajiem pētījumiem, kā arī palīdzam finansēt pētījumus, lai iegūtu papildu garantiju.

Vai antiperspiranta lietošana palielina krūts vēža vai Alcheimera slimības risku?

Dažādos pētījumos ir meklēta saikne starp antiperspirantos iekļauto alumīniju un krūts vēzi vai Alcheimera slimību. Tomēr vēža eksperti, labdarības organizācijas un veselības aizsardzības iestādes, tostarp ASV Pārtikas un zāļu pārvalde un ES Patērētāju drošības zinātniskā komiteja apgalvo, ka nav pārliecinošu zinātnisko pierādījumu tam, ka palielinās krūts vēža vai Alcheimera slimības risks, lietojot antiperspirantus.

Vai cilvēki pārstāj izdalīt kaitīgos toksīnus, kad antiperspiranti aizsprosto sviedru dziedzerus?

Nē. Aptuveni 95% toksīnu tiek izvadīti no organisma caur aknām un nierēm. Ķermenis svīst, lai kontrolētu temperatūru, nevis izvadītu toksīnus. Lielākā daļa no ķermeņa 2-5 miljonu sviedru dziedzeru atrodas ārpus padušu zonas, tāpēc tos neietekmē antiperspirantu lietošana. Tikai 1% ķermeņa sviedru izdalās no padusēm. Mēs pamanām tos vairāk, jo tie neiztvaiko tik viegli kā citur uz ķermeņa.

Vai ir kādas alternatīvas alumīnija sāļus saturošiem antiperspirantiem?

Cilvēki var lietot mūsu dezodorantus, lai kontrolētu nepatīkamo ķermeņa aromātu un justos svaigi. Šie produkti atšķiras no antiperspirantiem ar to, ka tie palīdz kontrolēt baktēriju līmeni, kas izraisa nepatīkamo ķermeņa aromātu, taču tie nesatur alumīnija sāļus, kas samazina izdalīto sviedru daudzumu.

Kā noteikt, kurš Unilever produkts satur alumīnija sāļus?

Visizplatītākais alumīnija sāļu veids, ko izmantojam, ir alumīnija hlorohidrāts. Mūsu antiperspirantos izmantotie alumīnija sāļi ir norādīti sastāvdaļu sarakstā uz produkta iepakojuma.

“Nav nekādu ticamu pierādījumu tam, ka alumīniju saturošas kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļu lietošana var palielināt krūts vēža, Alcheimera slimības, Parkinsona slimības vai citu neirodeģeneratīvo slimību risku.”

ES Komisijas neatkarīgā Patērētāju drošības zinātniskā komiteja (SCCS)

“Pētījumos nav atklāta alumīnija saistība ar Alcheimera slimības izraisīšanu. Mūsdienās gandrīz visi zinātnieki koncentrējas uz citām pētniecības jomām, un tikai daži eksperti uzskata, ka ikdienas alumīnija avoti rada kādus draudus.”

Alcheimera asociācija, ASV
Back to top