Doties uz saturs

Triklozāns un triklokarbāns

Antibakteriālās sastāvdaļas palīdz uzturēt veselīgu ķermeni un tīru māju, pateicoties to iekļaušanai zobu pastās, mutes skalojamajos līdzekļos, ziepēs, dezodorantos un tīrīšanas līdzekļos.

A child showing soap on his hands

Divas visbiežāk pieminētās antibakteriālās sastāvdaļas ir triklozāns un triklokarbāns. Šo vielu veselības un higiēnas priekšrocību dēļ esam tās izmantojuši daudzus gadus, un esam pārliecināti, ka tās ir drošas. Taču, atsaucoties uz cilvēku vēlmēm, esam noteikuši alternatīvas drošas un efektīvas sastāvdaļas.

Mēs pārtraucām ražot triklozānu saturošus ādas kopšanas produktus un tīrīšanas līdzekļus 2015. gadā un esam apņēmušies pakāpeniski atteikties no triklozāna un triklokarbāna izmantošanas mūsu produktos līdz 2018. gada beigām. Esam sasnieguši šo mērķi attiecībā uz visiem mūsu produktiem.

Mūsu ziepju, zobu pastu, roku mazgāšanas līdzekļu un šķidro vannas līdzekļu klāstu esam nomainījuši ar triklozāna un triklokarbāna alternatīvām, tostarp dabīgām un dabas iedvesmotām antibakteriālām sastāvdaļām.

Atbildes uz jūsu jautājumiem
Kas ir triklozāns un triklokarbāns?

Triklozāns un triklokarbāns ir vielas, kas daudzus gadus izmantotas mājas uzkopšanas, skaistumkopšanas un personīgās higiēnas līdzekļos. Abām sastāvdaļām ir ļoti līdzīgas īpašības, lai gan katrai ir sava iedarbība dažādu veidu produktos. Piemēram, triklozānu visbiežāk izmanto šķidrajās ziepēs, kamēr triklokarbānu izmanto galvenokārt cietajās ziepēs. Zobu pastās un mutes skalojamajos līdzekļos triklozāns palīdz apkarot aplikumu veidojošos mikrobus, kas ir daudzu mutes veselības problēmu cēlonis.


Vai triklozāns un triklokarbāns ir drošs?

Ekspertu organizācijas visā pasaulē, tostarp Eiropas Patērētāju drošības zinātniskā komiteja (SCCS) un ASV Kosmētikas sastāvdaļu pārskatīšanas grupa (CIR), ir paziņojusi, ka triklozāns un triklokarbāns ir patērētājiem nekaitīgas vielas. Turklāt, tā kā Unilever Drošības un vides nodrošināšanas centrs (SEAC) nepārtraukti seko līdzi jaunākajai zinātniskajai informācijai, varam būt pārliecināti, ka triklozāns un triklokarbāns mūsu produktos tiek izmantots drošā veidā. SEAC arī pārskata triklozāna un triklokarbāna līmeni vidē, tāpēc esam droši, ka izmantojam šīs sastāvdaļas videi nekaitīgā veidā.

Ja uzskatāt, ka triklozāns un triklokarbāns ir drošas vielas, kāpēc pakāpeniski atsakāties no tā izmantošanas?


Mēs apzināmies, ka dažus cilvēkus uztrauc triklozāna un triklokarbāna iespējamā ietekme uz veselību vai vidi, tāpēc vēlamies izmantot citus veidus higiēnas produktu nodrošināšanā. Tā kā esam atklājuši drošas un efektīvas alternatīvas, varam apmierināt patērētāju vēlmes un pakāpeniski atteikties no šo divu sastāvdaļu izmantošanas.

Vai triklozāns un triklokarbāns izraisa rezistenci pret antibiotikām?

Daži zinātnieki ir izteikuši bažas, ka triklozānu un triklokarbānu saturoši produkti var izraisīt rezistenci pret antibiotikām. Tomēr šīs bažas ir saistītas ar pētījumiem, kas neatspoguļo to, kā cilvēki faktiski lieto šos produktus. Lietojot šos produktus mājas apstākļos, nav nekādu pierādījumu tam, ka mūsu produkti ietekmē rezistenci pret antibiotikām vai palielina šīs rezistences risku. Ekspertu organizācijas, tostarp Eiropas Savienības Patērētāju drošības zinātniskā komiteja, ir novērtējusi triklozāna un triklokarbāna nekaitīgumu un nav atradusi nekādu pamatojumu pārtraukt šo vielu saturošu produktu lietošanu.

Kā noteikt, vai Unilever produkts satur triklozānu vai triklokarbānu?

Mūsu ziepju, zobu pastu, roku mazgāšanas līdzekļu un šķidro vannas līdzekļu klāstu esam nomainījuši ar triklozāna un triklokarbāna alternatīvām, tostarp dabīgām un dabas iedvesmotām antibakteriālām sastāvdaļām.

Dažu jaunāku zīmolu produktu sastāvā joprojām varat pamanīt triklozānu, kas norādīts produkta sastāvdaļu sarakstā. Sadarbojoties ar jauniem zīmoliem vai jauniem uzņēmumiem, mēs strādājam pie tā, lai tie pēc iespējas ātrāk atbilstu mūsu standartiem.

“Triklozāna izmantošana zobu pastās, ziepēs, ķermeņa ziepēs vai dušas želejās un dezodorantos maksimālajā 0,3% koncentrācijā tiek uzskatīta par nekaitīgu. Tāpat par drošu tiek uzskatīta triklozāna izmantošana šādā koncentrācijā sejas pūderos un konsīleros.”

Eiropas Patērētāju drošības zinātniskā komiteja
Back to top